Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar
преди 56 минути, Славянски написа:

При мен М10 ще има първа реколта, ако не й изядат листата животните. До нея наблизо имаше млад ясен - той опасан до шушка, тя не. Ама това не ме успокоява, щото изкачат животните.

@ivanina. Добре дошла!

Доста лакоми ще са тези животни да ядат листа с толкова агресивни ензими. Насекомите, вече са друго нещо. Те имат кратък цикъл на живот и се приспособяват да ядат всичко органично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Е, предпочитат ябълки, сливи и круши. Но на смокинята плода едва ли ще ядат. По-скоро листата. Тя е доста малка. Не е над метър. Местих я пролетта. Хвана се и е заложила малки смокинчета.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev
преди 20 минути, Славянски написа:

Е, предпочитат ябълки, сливи и круши. Но на смокинята плода едва ли ще ядат. По-скоро листата. Тя е доста малка. Не е над метър. Местих я пролетта. Хвана се и е заложила малки смокинчета.

И аз неочаквано си намерих неприятел на моите вкорени смокини на терасата в апартамента - кучето много ги яде листата и се притеснявам дали ще оцелеят :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 минути, Nikolay Kolev написа:

И аз неочаквано си намерих неприятел на моите вкорени смокини на терасата в апартамента - кучето много ги яде листата и се притеснявам дали ще оцелеят :)

https://www.facebook.com/reel/552473619906690/?s=ifu

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Много добро!:thumbsup:

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
ivanina.
преди 5 часа, Славянски написа:

При мен М10 ще има първа реколта, ако не й изядат листата животните. До нея наблизо имаше млад ясен - той опасан до шушка, тя не. Ама това не ме успокоява, щото изкачат животните.

@ivanina. Добре дошла!

Благодаря, Славянски!

Да можеш да помогнеш със съвет, да споделиш успехи , какво по-хубаво от това!?

А имам и още толкова  много неща  да уча....нужен ми е форума! Днес с твоето влизане в темата научих, че листата на смокинята не са желани като храна от тревопасните, нещо което не знаех.

Преди време в търсене на лек за кокоши трън, прочетох в нета за  лечебната  способност на сокът който се отделя при откъсването на листа от  клонката. Опитах с накапване на тази течност върху трънчето, но не проявих постоянство поради неверие и не мога да твърдя  за успешното лечение, отстраних проблема с лекарствено средство.

Редактирано от ivanina.
  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
преди 6 часа, Славянски написа:

Е, предпочитат ябълки, сливи и круши. Но на смокинята плода едва ли ще ядат. По-скоро листата. Тя е доста малка. Не е над метър. Местих я пролетта. Хвана се и е заложила малки смокинчета.

Елените или сърните я прескачат - проверено! :) Останалите малки овошки, които оставих извън заграждението, са за пореден път опасани и мисля, че ще им свършат мъките тази година, но смокините и дюлките за сега не са им таргет.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 20 часа, ivanina. написа:

Днес с твоето влизане в темата научих, че листата на смокинята не са желани като храна от тревопасните, нещо което не знаех.

Чак нежелани - не, но очевидно овцете не ги предпочитат. Джанки, ябълки, ясен, лешник, липа - много ги обичат. Аз затова не съм махал саморасляците наоколо. Но като изядат тях...

Те и кокошките не ми пипат доматените листата на доматените растения, но се ровят в пръстта и ги изравят.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Маги
На 16.08.2022 г. at 14:00, embedeo написа:

@Маги ,  според мен има и добра новина: дори да не вземете никакви мерки за защита на смокинята през тази зима и ако смокинята вече е направила достатъчно дебело стъбло, както и в зависимост от състоянието до което са узрели или ще узреят клонките, то има вероятност смокинята да си оцелее най-спокойно, да плододава и да Ви радва :) !

С течение на годините, ако смокинята не загива до земята (през зимата), то стъблото ѝ и скелетните ѝ клони ще стават все по-дебели, така че студоустойчивостта ѝ ще се повишава, макар и с малко. В моето село има четири добри примера на смокини, от които аз сега ще спомена само двата, които лично съм видял с очите си (номерацията е моя и за мое удобство, според реда на научаване за случая) :

Пример 1 (СиГ): Смокиня с дребни типични за нашия край плодове, най-вероятно Мичуринска 10 или неин местен "щам", на над 10, вероятно 15 и повече, години, оформена е като чашовиден храст с повече от 4 основни стебла, като най-дебелите стебла са по над 5 - 6 см в диаметър и високи над 175 см. Стопаните ѝ са поставяли защита в продължение на над 10 години, но вече смятат че няма нужда от затита и последната зима, например, не са я защитавали поникакъв начин.

Пример 4 (бД): Смокиня, неизвестен сорт, с необичайно едри за нашия край плодове, плодовете приличат на тези на Жълта Студоустойчива, но фактите засега сочат, че е малко вероятно да е този сорт. Дръвчето е на над 12 години (вероятно и над 15) и стопанката не си спомня то някога да е измръзвало (до корен). Оформено е като цилиндричен или леко конусовиден храст или дръвче, защото няма много стебла, но и няма твърде изявен водач, върхът му е висок над 175 см. Интересното при това оформление (или по скоро липсата на такова) е, че най-ниските клони опират в земята и погледнато отдалеч не прилича на дръвче ами на огромен (като за нашия климат ;-) ) храст. От северната (север- северозапад) страна на това дръвче има лека стопанска постройка опираща в клоните, която може да е спомогнала за неговото оцеляване през толкова много зими.

Имам снимки но не мога да ги приложа, защото забравих да питам съответните стопани за разрешение за публикуване, ами само исках разрешение за снимане.

@embedeo, ааа пак тема за размисъл. Нямам против да е под формата на храст, защото в района май няма смокини или ако има, са малко. Щом климатът не предразполага да е дръвче, нека си е храст, пък дано дава плодче. Сега, новите 2 клона са много малки около 10 см, не мисля, че ще пораснат още много, предвид че сме към края на август. Много благодаря за поста, защото ми дава надежда, че ще живее, пък дори и под формата на храстче! 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Добър сорт. Истинското му име е Longue d'Août (накратко LdA или нещо подобно на Дълга Августовска на български). Има родство с Брънсуик, но е ясно различим. Не съм чул или чел някой да казва нещо лошо за него. Не е с някакъв невероятен вкус, напуква се при влага, но е студоустойчив и плодовит.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Перета и Густисимо Перета синоними ли са или са различни сортове?
Моята Перета тази година няма цвят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 20 минути, Антоанета написа:

Перета и Густисимо Перета синоними ли са или са различни сортове?
Моята Перета тази година няма цвят.

Нито са синоними, нито са сортове. Един швейцарски бизнесмен с меко казано, спорна репутация си измисля имена и ги лицензира - Perretta, Morena и т.н. След това купува известни сортове, като LdA (Perreta) и Браун Търки (Morena) и ги продава под тези лицензирани думички. Стига дотам, че дори краде каталозите със снимките на колегите си, като в собственото издание, само сменя името на сорта с неговите измислени имена. Понеже името е лицензирано, не можеш да продаваш тези смокини под това име. Но, понеже той няма развъдна програма и собствени сортове, няма никакви права над нито един сорт. Можеш спокойно да развъждаш купени от него растения и да ги продаваш под оригиналните им имена.

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Румен74
На 21.08.2022 г. at 8:56, Kalam Mekhar написа:

Добър сорт. Истинското му име е Longue d'Août (накратко LdA или нещо подобно на Дълга Августовска на български). Има родство с Брънсуик, но е ясно различим. Не съм чул или чел някой да казва нещо лошо за него. Не е с някакъв невероятен вкус, напуква се при влага, но е студоустойчив и плодовит.

А като вкусови качества?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 часа, Румен74 написа:

А като вкусови качества?

Коментарите са, че не е нещо особено на вкус, но, всеки си има различни предпочитания. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Ако е същата при мен (поне на снимката така изглежда) - харесва ми вкуса. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Да се бухна и  аз в тая тема с питане. В двора на леля има два вида смокини. Поне аз мисля, че са два различни сорта. Неизвестно от къде ги е вземала и кога са засаждани.

Едните са тези

Отвътре плода

photo_2022-08-24_16-04-18.thumb.jpg.78277342687787e525027c31b9776777.jpg

Големината на плода, не мога да кажа бреба ли е, що е..

photo_2022-08-24_16-04-23.thumb.jpg.6174e9fdbc508f6225d3aeacd201b7a6.jpg

Листата и плодовете на дръвчето

photo_2022-08-24_16-04-53.thumb.jpg.1fa26748fe3a612d1dee6ed3e53f40cf.jpgphoto_2022-08-24_16-05-00.thumb.jpg.2d3756b9402d27577bf92f4d7cffaaeb.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Вторите са тези

photo_2022-08-24_16-04-33.thumb.jpg.d8dfe4ebba280100a39b787dcd57ef12.jpgphoto_2022-08-24_16-04-39.thumb.jpg.0cc7768986ee3018d0dbf2d410ac5496.jpgphoto_2022-08-24_16-05-08.thumb.jpg.ee815b6d0077ffa7057e954fe226ab8e.jpgphoto_2022-08-24_16-05-32.thumb.jpg.2ba90e1a590e0de26ce06cfa3cfc2f1e.jpg

 

photo_2022-08-24_16-05-18.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Забравих.. вторите са по-сплеснати от първите като плод и са с зелена кожичка, която много лесно се бели. Голяма част от тях са вече презрели и затова отвън имат червеникаво.

@Kalam MekharДали не може да ме насочиш към сортовете им? Не са защитавани тая зима и преживяха безпроблемно. Мисля, че като бяха малки леля ги притискаше към земята и завиваше. Сега, особено втората е огромна, стигнала е над покрива на къщата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 12 минути, Venetka написа:

 

@Kalam MekharДали не може да ме насочиш към сортовете им? Не са защитавани тая зима и преживяха безпроблемно. Мисля, че като бяха малки леля ги притискаше към земята и завиваше. Сега, особено втората е огромна, стигнала е над покрива на къщата.

Кафявата е Брънсуик. Зелената, можа да е бяла Адриатика. Добре е да видя и цветът на люспиците около окото. Също, това мачкане на плода затруднява идентификацията. При гладък срез се вижда добре вътрешната структура на плода. Белите сортове са доста трудни за идентифициране и трябва да се гледат повече показатели. Доколкото виждам, това се едри плодове.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване