Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Kalam Mekhar

Смокиня - въпроси и проблеми

Recommended Posts

Kalam Mekhar

Нищо разумно не виждам. Прекалено близо засадени дървета на които дори са оставени по няколко стъбла. Покритието щеше да е разумно, ако ставаше въпрос за топлокръвно животно, чиято топлина изолацията да запази. В случая, увиването в изолационен материал спира само вятъра. То не защитава от студ. Ако не сложиш някакъв нагревател, единственият източник на топлина е земята. Тук, тя няма какво да грее. Ако оцеляват тези дървета, това е, защото температурите не са много ниски. Стената на къщата и градската среда ги пазят повече от изолацията.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Много интересно разположение на тези смокини (надявам се южно изложение). Явно човекът наистина е маниак :)

Само че аз найлон въобще не ползвам и ще ги зазимя моите с естествени материали (слама, хартия, картон, т.н.). Тази година ми е най-успешна - вкорених 12 бр смокини и почти всичките успях да посадя на вилата. Затова до края на месеца ще гледам да ги "облека" добре за зимата, та да изкарат без проблеми до пролетта :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 41 минути, Nikolay Kolev написа:

Само че аз найлон въобще не ползвам и ще ги зазимя моите с естествени материали (слама, хартия, картон, т.н.). 

Облицовай поне поне 2-3 с изкуствени. Че, тези, които си изредил са любими на мишките и мухъла. Ако познаваш някой земеделски производител му искай някоя торба (Big Bag) от жито за посев. Колкото и да ти даде, все е от полза. Тези от тор не става за нищо и се изгарят.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 4.12.2022 г. at 19:47, Славянски написа:

Попаднах на един интересен кадър:

19-42-08-317398113_5614064865375960_3022546505431771819_n.jpg.19f36d59ee354224d6fec2f9daae9e8b.jpg

Това е от САЩ, предполагам в Ню Йорк. Малко гъстичко, но маниашко. То и мястото им изглежда не е много в градска среда. А тук се вижда какво има под найлоните:

19-42-33-316554060_5614042785378168_8905272323249674495_n.jpg.1820bfc1e35aeff8b7d99e86e89c22a3.jpg

Правилно ли е така? Найлон или нещо дишащо? Цвят?

P.S. Прочетох, че отвътре жената ги увива с памучни дрехи/парцали, но не до земята да не дърпат влага. Долу ниско струпва листа и отгоре найлона. Това е в самия град Ню Йорк, и там има градинари :)

За мен гледката не е добра.
1. Много са близо едно до друго.
2. Това не е олеандър, та да се о(без)формя по този начин - кога ще цъфне, кога ще напълни и узрее... а е очевидно, че не е изоставено. Не ми се вижда правилно. 
3. Няма ли да ги запари този черен найлон?! Аз не бих рискувала. По-добре да ги оставя на оцеляване, отколкото да завивам с черен найлон. Бих завила с нещо дишащо, ако изобщо...

Не познавам климатичните условия в Ню Йорк, но за България, цялото нещо не ми харесва.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Има ли някакъв смисъл да държа смокинки (едната - вкоренен резник през пролетта (т.е. на по-малко от годинка), другата - откопана и засадена в саксия издънка тази зима) на студа (на терасата), за да се каляват при минусови температури или да ги внеса вътре при температура около +20 градуса?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Ру® написа:

Има ли някакъв смисъл да държа смокинки (едната - вкоренен резник през пролетта (т.е. на по-малко от годинка), другата - откопана и засадена в саксия издънка тази зима) на студа (на терасата), за да се каляват при минусови температури или да ги внеса вътре при температура около +20 градуса?

Смисъл няма или има според намеренията ти. Внесеш ли ги вътре и тръгне ли нов растеж ще трябва да ги държиш там, докато не се стопли времето. Естественият биологичен покой на смокините и минал и на топло, веднага ще тръгнат. Тези навън са в покой по принуда.

П.П.: Смокиня в саксия не може да се калява при минусови температури. Може, само да умре. Корените са намират над нивото на почвата.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Друг въпрос...Имам резници, които искам да вкореня. Има ли смисъл да чакам до пролетта или може още сега да ги бодна за вкореняване, като ги държа вътре на топло и внимавам да не изсъхнат?

Бях питал в седянката, но и тук да попитам - резниците само от последния сезон ли да са, или може и от по-стари клончета?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 24 минути, Ру® написа:

Друг въпрос...Имам резници, които искам да вкореня. Има ли смисъл да чакам до пролетта или може още сега да ги бодна за вкореняване, като ги държа вътре на топло и внимавам да не изсъхнат?

Бях питал в седянката, но и тук да попитам - резниците само от последния сезон ли да са, или може и от по-стари клончета?

Аз не чаках и сложих два. Просто ме дразнеше и не издържах. Ако в стаята е поне 20 градуса, натопете ги във вода, докато се покажат коренчета (ще стане за около 2-3 седмици при тази температура) в начална фаза и след това ги засадете. Под 20 градуса, по- добре изчакайте. Под 16 градуса не се и опитвайте. И да тръгнат, мухъла и бактериите причиняващи кореново гниене ще ги затрият. Аз сменям водата всеки ден или през ден. Други не я сменят. Кой, каквато стратегия си е изградил. Слагам ги предварително във вода, защото в чиста вода няма гниене и да им го спестя поне в началната фаза. Освен това, така ще тръгнат по- бързо корени в почвената смес и няма да се налага дълго да се полива, защото те ще гонят влагата към дъното. Обикновено, точно първото поливане е критично и трябва да се отлага, колкото е възможно. Най- добре е, докато почнат да излизат по- дребни и жилави листа в резултата от засушаването или наличните провиснат. 

Можете да ги засадите и директно в почвена смес, ако им осигурите добри условия. Влажност и температура от около 25-26 градуса. 

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Тези власинки по резниците - от акари ли са, мухъл ли е..., нещо друго?

20230129_163231.jpg

20230129_163519.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar

Мухъл. При това доста добре се е развил. Мисля, че нещата вървят на към умиране.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Nikolay Kolev

Миналата година ми беше първата истинска проба със смокини. Боднах 30-40 клонки от смокиня в няколко съда, като повечето бяха пълни с пясък, но имаше и 2-3 със смес от пръст, торф и тор. Определено, по-голям вкореняване имах с тези смокини в пясък. Накрая, през ноември преброих колко смокинови фиданки съм създал - 16 бр. Значи около 40% успех се получава, но пък три от тях не успях да засадя. В момента, на тези трите така не им паднаха листата, а гледам, че и доста други листа са готови да се появят. Какво да правя? Чак в края на април ли да ги засаждам на постоянно място? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 1 час, Nikolay Kolev написа:

Какво да правя? Чак в края на април ли да ги засаждам на постоянно място? 

Не им падат, защото младите растения не са натрупали достатъчно запаси и ги държат да вършат работа до последно. Вероятно, точно тогава ще трябва да ги засадите. В края на Април, когато прогнозите не показват повече отрицателни температури. 

При мен, най- голям успех имат тези, засадени в смес от почва и добре угнил оборски тор или в почва, пясък и оборски тор, но, пясъкът да е малко, защото и той задържа вода и създава предпоставки за загниване. Категорично, най- добре се вкореняват в дълбока саксия, която позволява долната част на резника да е далече от дъното на саксията, където е най- опасната зона за корените.

Dalmatie-1.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

В края на април или в началото на май ще е времето. Ето ги моите уличници:

ORBK.jpg

nero.jpg

dwor.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 3.02.2023 г. at 17:15, Ру® написа:

Тези власинки по резниците - от акари ли са, мухъл ли е..., нещо друго?

20230129_163231.jpg

20230129_163519.jpg

Плесен. Не се вижда добре, но този, на заден план изглежда загинал, другият има някакъв шанс. Ако са ми много ценни, бих забърсала със суха кърпа, спирам поливките и оставям на хладно. На късмет! 
При мен, в топла стая масово гният и плесенясват, а в неотопляемо помещение, имам по-голям успех.
 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета
На 27.02.2023 г. at 19:09, Александър Ал написа:

В края на април или в началото на май ще е времето. Ето ги моите уличници:

ORBK.jpg

nero.jpg

dwor.jpg

При мен и май месец се случва да ги изгори -  много са чувствителни към късни студове и слани.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Антоанета

Израел, 17 годишни смокини.
Автор: Lazar Demeshulam

337391839_232474789172874_1863052699039182310_n.jpg

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 10 часа, Антоанета написа:

Израел, 17 годишни смокини.
 

Калифорнийски тип резитба. Дава големи добиви при сортове с високи възможности за възстановяване (Кадота, Султана на Марабу), осигурено поливане, торене и дълъг сезон, защото узряването малко се забавя. Лишаваш се от цялата Бреба реколта, но за сортове от тип Смирна или или такива от Common тип, които не дават първа реколта, това е без значение. За сортове със слаб растеж (например Виолетова от Бордо) и ниска жизненост, такова рязане е нежелателно. Броджото Неро е със сравнително  висока жизненост, но и тя не понася силно подрязване.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Не знам, ама това да не ти е в двора, е га ти чукана извънземен, аз смокини ли ще гледам или надземен джинджифил :D

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
преди 14 часа, Kalam Mekhar написа:

Калифорнийски тип резитба. Дава големи добиви при сортове с високи възможности за възстановяване (Кадота, Султана на Марабу), осигурено поливане, торене и дълъг сезон, защото узряването малко се забавя.

Според теб, дали на Кадота при такава жестока (калифорнийски тип) резитба, смокините биха успели да узряват всяка година в Северна България, окръг Търговище, на 200 метра надморска височина?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, embedeo написа:

Според теб, дали на Кадота при такава жестока (калифорнийски тип) резитба, смокините биха успели да узряват всяка година в Северна България, окръг Търговище, на 200 метра надморска височина?

При мен с малко по- лека резитба, узрява към 20 Август. Но, не съм на такава надморска височина.  Ако ще правиш такава резитба с цел защита на дървото от редовни студове, тогава ще трябва по- ранен сорт. Мичуринска 10 или Кръгла от Бордо.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване