Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Petar Kirov
преди 5 часа, Лозето ме наби! написа:

Аз в магазин сорт "Бай Христо" не съм виждал, това имах предвид. А цяло село е пълно с изродени черита, дори в необработвани градини.

Предполагам се има в предвид бай Христо от сайта хоби семена...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Откъснах първия от сорт Момини сълзи , големи сълзи, голямо нещо :joy:

 

88C3B8A7-A8BE-4324-B0BF-8858B6A64C26.jpeg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

Първото по-сериозно бране. :joy:

455678CA-4631-477B-B763-FCF20200D757.jpeg

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

2-3 домата в градината започват да пожълтяват/пооранжевяват. В тази връзка да питам как събирате семена. Дали гледате отдолу по средата кафявата ципа да е по-дълга или по-къса. Според моето разбиране за интернет май-повече се насочвам към по-дълга ципа.

Та как избирате домати за разсад?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Каква е тази ципа?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Дефект :D

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, alys написа:

Каква е тази ципа?

Отдолу на плода /домат/ по средата, кафяво на цвят, както казва Лозето стои като дефект, но е налично при доматите.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Кое по-точно :rolleyes:

 

IMG_20210807_173545.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

Това, ако не се бъркам, е остатъкът от цвета, не знам как се нарича. Оградил съм ги с овали /най-отдолу не се е получило много добре/. С червените стрелки са късите, а със зелена стрелка е дългото /което би трябвало да е по-добре, доколкото разбирам/. Дългите някои хора ги смятат за по-добри за семена от късите.

edit.jpg

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

За пръв път чувам. :)

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Много съм доволна от колтуците, вързали са до 4-та китка. 

IMG_20210807_204505.thumb.jpg.a73e145f7610b1b7a96f1a680e38d482.jpg

IMG_20210807_204508.thumb.jpg.dc34708cd0613ba07c804c99616ab42f.jpg

IMG_20210807_204525.thumb.jpg.3e4f7571fc9be5f852b85aa55dd6683e.jpg

  • Харесвам 5

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
преди 4 часа, alys написа:

Кое по-точно :rolleyes:

 

IMG_20210807_173545.jpg

Тия са от Кауфланд....:-)

  • Ха-ха 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®
преди 10 часа, domatin написа:

... Дали гледате отдолу по средата кафявата ципа да е по-дълга или по-къса. Според моето разбиране за интернет май-повече се насочвам към по-дълга ципа.

Та как избирате домати за разсад

Признавам си, с този въпрос изби рибата... Ако го задам на майка и татко (да са ми живи и здрави с техните 80 години), ще ме изгледат дълго и мълчаливо, докато обмислят дали се шегувам или нещо ми е станало. :) После татко като разбере, че съм го прочела у интернетО, ще каже, че сме хора без работа... :) @domatin, сакън да не се обидиш

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Доматин понякога такива ги ръси, че се чудя дали не е диверсант :D

Преди месеци в няк'ва агроаптека четох етикета на пакетче "Доматин" - мии торчица, направо ми се разшириха зениците от изненада! Тези дни в интернет попаднах на описание на "Доматин" - мии хормони! Да бе, малко са ми пилешките бутчета! :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Миленка® написа:

Признавам си, с този въпрос изби рибата... Ако го задам на майка и татко (да са ми живи и здрави с техните 80 години), ще ме изгледат дълго и мълчаливо, докато обмислят дали се шегувам или нещо ми е станало. :) После татко като разбере, че съм го прочела у интернетО, ще каже, че сме хора без работа... :) @domatin, сакън да не се обидиш

Ако знаех нямаше да питам. Както се казва с питане и до Цариград се стига. Идеята ми беше, че форумът събира хора с опит и може някой да знае нещо по въпроса.

 

преди 57 минути, Лозето ме наби! написа:

Доматин понякога такива ги ръси, че се чудя дали не е диверсант :D

Преди месеци в няк'ва агроаптека четох етикета на пакетче "Доматин" - мии торчица, направо ми се разшириха зениците от изненада! Тези дни в интернет попаднах на описание на "Доматин" - мии хормони! Да бе, малко са ми пилешките бутчета! :D

Бях постнал преди време линк към дистрибутора на препарата, там би трябвало да е описано какво съдържа.

 

По въпроса по какви признаци селектирате доматите за семе нещо да кажете?

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!
На 1.08.2021 г. at 9:56, Лозето ме наби! написа:

Избира се от първите плодове, това намалява риска от кръстосано опрашване. Не само плодът да е красив, но растението като цяло. Отбелязваш го с нещо и предупреждаваш да не се бере, чакаш да узрее много добре. Доматеното семе обикновено иска около ден премиване, после прецеждаш и изсушаваш.

 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@domatin, неее, аз се шегувам по повод "ципата", ама по-къса ли да бъде, ма по-дълга... Брех, викам си, к'ва таз кафява ципа сега... И като разбрах, и ми стана смешно - ми извинявам се :) иначе Лозето ти е отговорило перфектно, и в други постове пък пише как се отделят семената и си гОтов. Стига оглежда тез доматЕ толкова подробно и тЪрси под вола теле ;) И да покажеш после какви домати си избрал, да онагледиш всичките писания.

Аа, мама връзва на избрания домат шарена панделка и никой не смее да го пипа. Аз засега карам по памет, ама трябва и аз да почна да отбелязвам така. Ай, да направиш най-добрия избор и догодина да ни викаш да помагаме да берем и ядем

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®
На 1.08.2021 г. at 9:56, Лозето ме наби! написа:

Избира се от първите плодове, това намалява риска от кръстосано опрашване.

Това е вярно, тъй като при първите плодове още не са се развихрили пчеличките, но като се има предвид, че дори при наличието на опрашители, рискът от кръстосано опрашване е изключително малък, за мен това не е определящо. Все пак, ако най-важното е да се запази конкретния сорт - може би това трябва да е критерият...  

За мен обаче, е много по-важно, да селектирам вкусни и интересни домати, сравнително устойчиви на мана, която ми е главният проблем. Така че, аз правя обратното - изчаквам да видя кои растения ще бъдат поразени от маната първи - и чак тогава избирам от останалите. По тоя начин (си мисля) селектирам по-устойчиви домати, освен това при по-късното събиране на семена - вече съм се ориентирал и за другите  важни за мен характеристикаи (главно вкус, но също цвят и форма на домата) и така постепенно остават най-добрите по моите критерии) и приспособени (за моите условия) домати. 

  • Харесвам 4

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

@Ру®, пчеличките се вихрят още от януари-февруари при първите цъфтежи на дряна, кокичета т.н.

А първите плодове предполагам, че се препоръчват, защото обикновено са по-големи и все още не ги е нападнала някаква болест. 

При мен обаче никога първите плодове не са най-големи и най-хубави. Аз си "заплювам" най-големия и правилен по форма домат, дори и да е на някое от разклоненията. 

А едната година даже събрах семе от болен домат от розомакса, като го оставих да ферментира и т.н. и преди да сея разсада, дезинфекцирах семената с вълшебната рецепта на @alys, след което не видях да има заболяване по доматите. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

От какво е бил болен този домат, @Миленка?

Събирам семена, стига хубаво да е узрял доматът и по форма, размер и цвят да отговаря на сорта. Ако съм го откъснала зарозовял, оставям го да узрее и пак става, тоест после няма проблем с доматите. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване