Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

alys

Повечето са общи снимки. С лилавата шапка е Аметистово бижу, още не знам как е на вкус. На четвъртата снимка е Брутус, зелените в чинийката ми ги изпратиха миналата година вместо Аметистовото бижу. Оаксаканско бижу са най-високите, те са оранжево-червени. Най-ниските са Лабрадор или Женечка.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

@domatin Нищо особено с температурите: през слънчева есен не е проблем да се достигнат 32  и през нощта да спаднат до 15, като в същото време влажността е повишена. Според Уикипедия доматите са култивирани от ацтеките, а те са южен планински народ, т.е. нашата есен наподобява техния климат.

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско
преди 3 часа, alys написа:

Алис, какви сортове са тъмните домати?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Тъмни зелени или тъмни лилави :grin: ? Първите - нещо като Зелена зебра в чинийката, вторите - Аметистово бижу, неузрели.

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал

Тази година се изложих много. На първо място реших, че само 4 чувала дървесна пепел ще стигнат на доматите за този сезон. Хем имах 5-6 чувала патешка тор... Още стои до портата..

   .. Да ама не... Сега коренчетата ми са с височина 5осм,. Имат по един домат и 1--2 листа. Доматите Момина сълза са големи колкото Ръгби. Тази моя простотия, като че ли понесе повече на розовите- магия и блян.. Повече израстнаха и имат някой друг домат. Червените са от зле по-зле. Карай... Както е казал мъдрецът...: "Буркани има в Метро. От градинката да има за мезе на мастиката."

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аз съм торила всички еднакво и пак имам доста такива мънички, които явно така ще си останат. Здраве да е.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 1 час, Александър Ал написа:

Тази година се изложих много. На първо място реших, че само 4 чувала дървесна пепел ще стигнат на доматите за този сезон. Хем имах 5-6 чувала патешка тор... Още стои до портата..

   .. Да ама не... Сега коренчетата ми са с височина 5осм,. Имат по един домат и 1--2 листа. Доматите Момина сълза са големи колкото Ръгби. Тази моя простотия, като че ли понесе повече на розовите- магия и блян.. Повече израстнаха и имат някой друг домат. Червените са от зле по-зле. Карай... Както е казал мъдрецът...: "Буркани има в Метро. От градинката да има за мезе на мастиката."

Ако питаш мен аз бих отишъл в аптеката и бих взел който течен тор ми препоръчат или който според теб е най-добър вариант, за да се подпомогнат доматите и да пораснат малко повече, а мисля и че за изхранването на доматите ще помогне. Според мен ползите ще надвишат няколкото лева разноски за тор. Поне аз така си мисля.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Александър Ал
преди 42 минути, domatin написа:

Ако питаш мен аз бих отишъл в аптеката и бих взел който течен тор ми препоръчат или който според теб е най-добър вариант, за да се подпомогнат доматите и да пораснат малко повече, а мисля и че за изхранването на доматите ще помогне. Според мен ползите ще надвишат няколкото лева разноски за тор. Поне аз така си мисля.

Имам си приоритети. Там не са доматите. Имам много друга работа и пълно мазе с буркани от миналогодишни домати, лютеница, кетчупи. Мезето е лесно. сега се грижа за лозето. И за нова работа кандидатствам... сега през ден по 3-4 часа.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Доматите като корени изглеждат добре, ама завръз няма особено. Сега цъфтят масово и цветовете изсъхват. Явно им е жегаво . Домата-чушка вървеше най-напред в развитието си, но и до днес не е узрял, а в петък и неделя понабрахме от други сортове. Черита. Дребосъци /май ги водят коктейлни / от леля, сорт Радана и Дзи Би Ю. Дзи Би Ю ни хареса като вкус и влиза в списъка с желани сортове. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Преди около месец се появиха доста саморасляци из градината, май всички са от едрото чери чийто разсад не стана, вече са на втора-трета китка и се чувстват добре.

А мушнатият за втора реколта разсад не расте, все забравям да го напръскам/полея с тор или мая.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Доматите се забавиха тая година, както и всичко. Лабрадор ми зрее поне от седмица навън. Оранжерийните садени април и те почват да зреят. От сортовете, които сложих, първи след Лабрадор да зреят почват Женечка и оранжевото чери от Ру. Другите черита и жълти круши са по-назад, а миналата година бяха първи, но тогава ни нямах въпросните сортове.

Лошото е, че на сушата не й се види краят и водата за поливане е ограничена. Като цяло завързват добре повечето сортове. Като се има предвид особено неплевенето и малкото поливане.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Мии поне засенчвайте - ще се опитам да го напрява довечера, нищо че имам вода. Големи жеги идват!

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Те големите жеги бяха поне седмица, но и тези дни пак. Преди шест часа навън е мор.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

На някои домати явно им хареса дъждовния Юни и жаркия Юли - Черен ананас е вързал до 4 та китка по 3-4 доматчета, а на първа има 8, от които два вече зрели... 

(Нещо не съм ги хванал всички на снимката, та ще трябва на доверие да приемете информацията ;-))

 

20210727_103325.jpg

  • Харесвам 5
  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Приемаме я на доверие Ру. Видно е, че растението е здраво и родовито. При нас пък тая година нещо не е както трябва. Ама всичко беше късно и наопаки, та за салати да има ни стига. Догодина дай Боже по-рано да успеем да засадим, а и оранжерията вече е на мястото си и се надявам да е от полза.

 

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Georgi Bojilov

От моите най-рано зрее розовата магия, първия грозник откъснах преди седмица, в събота пак, днес третия и ги гледам че напират още. Другите са по-бавни, не че имам много сортове.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
jojkata2000
На 24.07.2021 г. at 11:13, alys написа:

Около 40 дни от откъсване на колтук до цъфтеж, а може и нещо да е завързало. 

Жожка, и двата колтука цъфтят.

По принцип цъфтят като бесни само дано в тая жега успеят и да вържат.Следи ги и ако случайно не вържат ми кажи да ти дам няколко домата за проба да видиш дали ще ги харесаш на вкус.Ама и да вържат пак можем нещо да се разберем и да ти донеса да ги пробваш :smile:

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Доколкото видях, завързали са.

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Кукумир

При мен на терасата ще имам успех на 75%. От 4 заложени сорта по едно растение, само зеленото грозде нещо не успя да се развие добре и да завърже. Блек черито има към 30-ъина доматчета, които почват да зреят, Тайгър блъш има 4-6 които се надявам да устискат да ги опитаме, а Аморозото се раздава мощно. 

Тайгър блъша пожълтя последнит дни и не съм сигурен дали е от голямата жега, дали е защото по 2 растения пък макар и в големи саксии му идват твърде наблъскано или е от нещо друго...

IMG_20210728_192006.jpg

IMG_20210728_192032.jpg

IMG_20210728_192123.jpg

16274897010793955970553662914665.jpg

  • Харесвам 3

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване