Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Ру®

Епичната Доматена Тема - 2021

Recommended Posts

Ру®
преди 3 минути, Миленка® написа:

А първите плодове предполагам, че се препоръчват, защото обикновено са по-големи и все още не ги е нападнала някаква болест. 

Това, че конкретен плод е бил по-голям или по-здрав не е изобщо решаващо за подбора на семената, много по-важно е цялостното състояние на растението.  @Лозето ме наби!е посочил според мен правилната причина да се избират първите домати - по-малък риск от кръстосано опрашване, което се дължи на по-малката активност на опрашителите рано в сезона. (между другото при доматите медоносните пчели не играят особена роля - там действат главно земните пчели и други насекоми).  

Аз не събирам семена от първите плодове и по друга причина - с такова нетърпение ги чакаме тия първи домати, че се изяждат веднага, току що откъснати ... :-) 

  • Харесвам 2
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Йоско

@alys @domatin Ето ви нещо интересно за ципата от една леля от московието.

https://youtu.be/TBDoS4Jz8gQ

  • Харесвам 1
  • Мерси 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Наистина е интересно, но дали е вярно? 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

И така, посипвам главата си с пепел, че се шегувах с @domatin и благодаря на @Йоско за видеото.

Жената накратко разказва за своя метод за събиране на семена. Тя казва, че през годините не е намерила научно потвърждение на теорията си, говори от своята практика и е доволна от резултатите. Та казва, че събира семена от втора-трета китка и че във всяка китка има мъжки и женски плодове. Тя събира семена само от женските плодове. И тук вече стигаме до ципата, за която говори @domatin. При женските плодове е по-дълга, прилича на линия, докато при мъжките по-скоро наподобява точка. Друг характерен признак за мъжкия плод е като при някои сортове като сърца, чушкии т. н. , че върхът е заострен, докато при женския е равен. 

п. п. Пиша това не само като изнинение, а и ако на някого му е трудно с руския.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Сега и "ципата" ще трябва да гледам :innocent:.

  • Ха-ха 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Аз току що ходих на оглед, при сърцевидните, някои са си откровено кръгли, ама аз това повече го мисля за разпад на сорта - а де, къде е истината... 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Някои корени домати заболяха тази година. Растежът отслабва и е характерно едно пожълтяване на стъблото - не е свежо зелено, а някакво жълто-бежово-зелено. Знаете ли какво е това?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Аметистовото бижу прилича на черните домати по вкус. Много ми допадна, макар да е повече сладък, отколкото кисел, когато е добре узрял. 

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 5 часа, Славянски написа:

Някои корени домати заболяха тази година. Растежът отслабва и е характерно едно пожълтяване на стъблото - не е свежо зелено, а някакво жълто-бежово-зелено. Знаете ли какво е това?

Не мога да гарантирам за правилност, понеже не знам какви са условията при вас. Но все пак, без да съм сигурен и съдейки само от нашите домати, според мен може да е резултат от много дъжд. При нас така след много дъжд пожълтяха на много домати долните листа и започнаха да изгниват и аз ги откъснах, за да не станат по-зле.

Като цяло след отчитане на резултата от валежите стигнах до извода, че е необходим покрив, за да пази доматите от прекомерно наводняване, но все още не съм напълно наясно как точно да стане /като материали и като изграждане/. Трябва да се изчислява натоварване, за да се издържат поликарбонатните листове и самата конструкция и не ми е съвсем ясно как ще се закрепват листовете, за да не ги отнесе вятъра.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Начи бай Ли е човекът за доматено семе: докато ходи гол из градината женските сами ще му се навират в ръцете! :D

  • Ха-ха 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз за първа година виждам подобен проблем с доматите. Може да има общо с короната, знам ли? Най-отчетливо се вижда на стъблата, но не мисля, че ще стане хубава снимка.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
run.

Ха-ха.

С каквото си намислиш, с това има общо...

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin
преди 13 часа, Славянски написа:

Аз за първа година виждам подобен проблем с доматите. Може да има общо с короната, знам ли? Най-отчетливо се вижда на стъблата, но не мисля, че ще стане хубава снимка.

Имало ли е обилен дъжд преди да се появи проблема?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
alys

Славянски, нещо гъбично е, може би алтернария.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

"...Доматите са типично самоопрашваща се култура. Само при наличност на лонгистилия и сухо и топло време може по изключение да има отделни случаи на кръстосано опрашване. Цветовете не се посещават от пчели и други насекоми, а само от трипсове, които ги обитават и спомагат в известна степен за самоопрашването..."

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

Миленка®, не знам как е на теория, но на практика съм виждал дори медоносни пчели. А в затворен парник ги пръскат с Доматин, иначе - грънци.

Славянски, както го описваш май е липса на някоя манджа, вероятно не на азот. Напръскай ги еднократно, не е голям грях, и/или малко торчица с поливането. То зависи: ако е един калпав корен между 5-6 нормални най-вероятно е болест.

Например един корен патладжан взе да жълтее като от липса на желязо, но на другите им няма нищо. Мии отскубнах го, още повече че видях 2-3 трипса по него...

  • Харесвам 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Миленка®

Ами видях го, копирах го и го пльснах :D Търся някакво обяснение за въпросните ципи и ми направи впечатление, че навсякъде пише, че доматите са самоопрашващи се, ама то в интернет всичко копи-пейст, та много вяра да няма човек.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Лозето ме наби!

А защо кайсиите и прасковите имат гънка и приличат на д...? :)

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Ру®

Доматите определено са самоопрашващи се - при това в рамките на един само цвят - и мъжките и женските полови органи са "затворени в нещо като кутийка" и прашецът само при извънредни обстоятелства може да излезе от там и да опраши някое друго цветче. Иначе се опрашват от вибрациите предизвикани от вятър и от някои насекоми - главно земни пчели.  (Като куриоз мога да си призная, че аз съм използвал вибратор за опрашване на доматите, а също така и стара електрическа четка за зъби, но това преди години - сега просто барабаня малко по стеблото с пръсти). 

 

life-cycle-2.jpg

http://tomatosphere.letstalkscience.ca/Resources/library/ArticleID/4767/the-life-cycle-of-a-tomato-plant.aspx

  • Харесвам 1
  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
domatin

При нас според моите наблюдения земните пчели вършат основната работа по опрашването, но минават и медоносни да подпомогнат сестрите си.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Гост
Темата е заключена. Нямаш право да коментираш в нея.

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване