Jump to content

Преди да се регистирате, молим ви прочетете Правилата на форумите и Какво е Без Мотика?.

Recommended Posts

Славянски

При мен кайсиите засега и до цъфтеж не могат да го докарат... Прасковите тая година имат по между 1 и 10 завръза на дръвче. Приятно съм изненадан от черешите, които отнесоха бая слани (местните сортове с ранен цъфтеж) и са отрупани с плод въпреки това. Е, едната почва да се разклонява на 8 м... Другата почнах да я оформям с по-ниска корона, но всичкият плод е на подобна височина. Третата е ниска и достъпна и за нея съм най-доволен.

Но кайсиите... засега носят повече тъга отколкото радост.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Venetka

Аз днес похапнах първите кайсии за сезона, от пазара в Ташкент. Размер среден, бледо жълти на цвят. Тук никъде няма наситено оранжеви сайсии, забравила съм да споделя тоя факт. Костилката на опитаните не се отделя, вкуса е сладък с оставаш послевкус на кисело. Не ми харесаха особено. Виж за сочност, бяха сочни, даже прекалено. Като отхапеш и се разтича.

 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Имам следния проблем с една кайсия:

IMG_20220602_143326.thumb.jpg.c21247259a4d884042f2f297434a20d4.jpg

Сега в жегата се вижда добре повяхването на листата на едното клонче. Преди няколко дни повехна така едно от малките разклонения, прогресивно и другите на същата чепка. Другите клони на дръвчето са добре. Какво може да е? Не виждам гадини или следа от такива. Нещо да е нападнало корена? Подложката е джанка.

Зад нея има една суха синя слива неотрязана.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
Георги Мавров

Тази година имам една изсънхала - Фарбали, една полуизсъхнала - силистренска и една "свила уши" - дряновска /на снимката/ ..... Какво им става на кайсиите? 

PXL_20220523_121054476[1].jpg

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз при мен загледах клончето и забелязах, че кората е почнала да се сбръчква. Забелих я и отдолу проводящата тъкан кафява. Ще отстраня клончето достатъчно далеч под болното място. Може би е от измръзване. Един приятел ме посъветва да напръскам листата с йод разреден във вода и с малко кислородна вода слаба концентрация (каза едно шишенце на двеста литра) да полея корените. Дано другите клонки са по-добре. Но пише, че юни се проявява този проблем - тръгват клонките и после вехнат.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Резнах клончето. Ето тук съм забелил кората да се види:

IMG_20220603_152557.thumb.jpg.900ff3a9596d945b5b1b61143aeca9c6.jpg

Тъканта е загнила, кафява, сочна обаче все още. Резнах после още няколко сантиметра (две пъпки) надолу до зелено за всеки случай. Интересно ако е от измръзване, защо мръзне проводящата тъкан, а не пъпките... Другите клонки обаче изглеждат добре.

Но една друга кайсия (Харкот) пак коза я омлати, за втори път след миналата пролет. Та това е и от болест по-лошо. Черешата ми Сънбърст на три-четири години след миналогодишното опасване плюс яката слана от -5 на 20 април изкарва растеж долу от нивото на пръстта. А миналата година доста цъфтя и даже плод чаках...

Една друга кайсия Фаркло и тя с измръзнали върхове като черешата (а беше напъпила) и сега е в храстовидна форма подобно на черешата.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Kalam Mekhar
преди 17 часа, Славянски написа:

Резнах клончето. Ето тук съм забелил кората да се види:

IMG_20220603_152557.thumb.jpg.900ff3a9596d945b5b1b61143aeca9c6.jpg

Тъканта е загнила, кафява, сочна обаче все още. Резнах после още няколко сантиметра (две пъпки) надолу до зелено за всеки случай. Интересно ако е от измръзване, защо мръзне проводящата тъкан, а не пъпките... Другите клонки обаче изглеждат добре.

Но една друга кайсия (Харкот) пак коза я омлати, за втори път след миналата пролет. Та това е и от болест по-лошо. Черешата ми Сънбърст на три-четири години след миналогодишното опасване плюс яката слана от -5 на 20 април изкарва растеж долу от нивото на пръстта. А миналата година доста цъфтя и даже плод чаках...

Една друга кайсия Фаркло и тя с измръзнали върхове като черешата (а беше напъпила) и сега е в храстовидна форма подобно на черешата.

Според мен е едно гъбично заболяване. Напоследък се среща много често при костилковите. 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров

Въпреки всички повратности и слани до късно, два плода. Силистренска. Перфектно узряла, мека, аромат, сладост, костилката сладка и тя. Жалко, че десетки умряха на завръз от слана, но самият факт, че и 2 имаше е феномен.

image.jpg

  • Харесвам 2

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Хайде, още някоя петилетка и пак да се похвалиш с плод ;)

На мен пък ми тръгнаха два калема Киото на джанка и съм доволен, но още от кайсиите и цвят нямам, тъй че... Харлейн върви добре, Ориндж Ред също прескочи онова повяхване.

Боби, ти чете ли за онази лятна резитба на кайсията за по-късен цъфтеж (вторичен)?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
embedeo
На 27.03.2021 г. at 1:00, Славянски написа:

Един приятел на баща ми има в двора си много голяма кайсия на около шейсет години. Баща ми я хвалеше, задържала плод редовно.

А какво стана с калемите от това дърво, хванаха ли се?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Не, не съм присаждал от тях. Понеже не е подрязвано, клонките бяха много тънки. Другите бяха с цветни пъпки. И висока и трудна за стигане. Трябва резитба за хубави калеми. Аз насадих костилки от нея и имам едно малко дръвче. Бяха две в саксии, но другото измръзна първата зима навън. Но цъфтежът не беше късен според мен. По-скоро среден. Имам и още един сорт, който тествам пак от калеми, но на едната фиданка предполагам елен или кошута е изяла върха, та ще видим. Засега се надявам още на четири сорта: Харлейн, Киото, Ориндж Ред и Харкот. Имам и зарзала, която е най-голяма, но не е цъфтяла. Фаркло получи измръзвания тая зима. Киото не мръзне, но малко е буренясал и е в неполивни условия.

  • Мерси 1

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
преди 11 часа, Славянски написа:

Боби, ти чете ли за онази лятна резитба на кайсията за по-късен цъфтеж (вторичен)?

Не, но при нас започна на другата кайсия да се получава това със внезапното съхнене на цели големи клони, та ще я отрежа до ниско на пролет и ще действам по новия растеж от догодина.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 26 минути, Боби Димитров написа:

та ще я отрежа до ниско на пролет и ще действам по новия растеж от догодина.

Ще действаш - в смисъл нова корона или сменяне на сорта?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Emil
На 3.07.2022 г. at 0:47, Славянски написа:

 

Боби, ти чете ли за онази лятна резитба на кайсията за по-късен цъфтеж (вторичен)?

Миналото лято пробвах такава резитба върху прасковата (глоухейвън). Не мога да кажа, че има осезаема разлика в периода на цъфтеж. За статистиката: миналата година никакъв плод, тази година два. Това лято ще я режа пак, но по-драстично.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

Аз трябва да се запозная/да си припомня каква беше техниката. Но кайсиите ми са малки дръвчета. Няма какво толкова да се реже. За праскови не знам.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Боби Димитров
На 3.07.2022 г. at 13:12, Славянски написа:

Ще действаш - в смисъл нова корона или сменяне на сорта?

Принципно бих искал да запазя дървото и сорта, но имам подозрение, че или това ново състояние със съхнене на клони (което е гъбично като гледам), или ларви са вътре в дървесината, или по корена се работи със злоба, защото за месец май изкара десетки леторастли долу ниско, но не от основата, а горе взеха да вехнат клони. Та сега през юли ще проредя новите, ще махна умиращите и догодина мисля да оформям тия новите като нова корона.

Ако и те дават признаци за проблем, може и да изкоренявам и да заменя с някоя дива джанка за подложка. Имам и 5 см висока кайсия покълнала наскоро от костилка. Опасявам се, че ако просто купя ново дърво от разсадник, ще се повтори същото нещо.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски

А подложката не е ли пак джанкова? Ашламинатора препоръчваше високо присаждане на кайсия върху джанка. Аз имам две-три такива. Ще видим какво ще излезе. Това, дето увехна, беше само едно клонче.

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
peterstamov

От много време съм скептично настроен към използваните джанкови подложки за кайсия! 

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
Славянски
преди 1 час, peterstamov написа:

От много време съм скептично настроен към използваните джанкови подложки за кайсия! 

На какво си се спрял като решение? Зарзала? Сигурно по някаква причина са се спрели на тая джанка?

Сподели публикацията


Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създай нов акаунт или се впиши, за да коментираш

За да коментираш, трябва да имаш регистрация

Създаване на акаунт

Присъедини се. :) Регистрацията става бързо!

Регистрация

Вход

Имаш акаунт? Влез оттук.

Вход

  • Потребители разглеждащи страницата   0 потребители

    В момента само ти разглеждаш тази страница.

×
×
  • Създай нов...

Информация

Поставихме cookies на устройството ви за най-добро потребителско изживяване. Можете да промените настройките си за бисквитки, или в противен случай приемаме, че сте съгласни с нашите Условия за ползване